Skip Navigation LinksAnaSayfa > İl Şube Müdürlükleri > Çankırı Şube Müdürlüğü > Çankırı Tabiat Anıtları > cankiripasasultanta

Paşasultan Çamı (Pinus nigra Arnolt. spbps pallasiana L.)

Bölge Müdürlüğü:

IX. Bölge Müdürlüğü

İl

Çankırı

İlçe/Köy

Orta/ Yenice Köy

Kapladığı Alan

365 m2

İlan Tarihi

2007

 

TABİAT ANITININ ÖZELLİKLERİ

Paşasultan Çamı; 15 m boyunda, toprak yüzeyinde 510 cm, 130 cm yüksekte 410 cm çevreye, 130 cm yüksekte 162 cm gövde çapına ve ortalama 10,78 m tepe yarıçapına sahiptir. 400-500 arası yaşa sahip olduğu tahmin edilmektedir. Tek gövdeden oluşmuş ancak gövde yaralı ve iki çatallıdır. Yaşlı olduğundan tepe yayvan, 5 m den sonra 2 çatal, dallar aşağı doğru asılarak yere kadar inmiş, çatallardan biri kırık, 8 adet dal yandan çatlayarak aşağı doğru asılmış sağlıklı, dip kısmından çıra alınmış yaralı, genel olarak da gövde dik ve sağlıklıdır.

 

NASIL ULAŞILABİLİR?

Paşasultan Çamı Çankırı il merkezine yaklaşık 50 km, Orta İlçe merkezine ise 19 km mesadedir. Çankırı-Orta karayolu 42. Km’den sağa dönüldüğünde 3 km sonra Orta Yeniceköy yerleşimine ulaşılır. Anıt Ağaç Yeniceköy’ün 5 km kuzeydoğusundadır.

 

DİĞER

300 m yakınında köylülerce kutsal kabul edilen Paşasultan Türbesi bulunmaktadır. Ankara savaşı sırasında geri çekilen Yıldırım Beyazıt’ın kızının burada vefat ettiği, adına türbe yapıldığı ve ağaç dikildiği rivayet edilmektedir.

 

All photos

cankiripasasultancamita1

  • Kasım 23, 2012