Skip Navigation LinksAnaSayfa > İl Şube Müdürlükleri > Bolu Şube Müdürlüğü > Bolu Yaban Hayatı Geliştirme Sahaları > Bolu Kapı Ormanı YHGS

KAPIDAĞI ORMANI YABAN HAYATI GELİŞTİRME SAHASI

09.02.1987 yılında koruma ve üretme sahası olarak ilk tescili yapılan alanın tescil gerekçesi Kapıormanı Dağında tabii olarak az sayıda bulunan geyik ve karacaların alınacak yoğun koruma ve bakım tedbirleri ile yaşama ortamlarının iyileştirilmesine müteakiben hızla gelişerek çevre ormanlara da yayılabileceği gibi, sayılarının saha taşıma kapasitesini aşması halinde düzenli olarak iç ve dış av turizmine arz edilebileceğidir.

İlk tescilde YHGS’nın alanı 23 246 hektar olarak belirtilmiş olmasına rağmen, hızlı alan değerlendirmesi aşamasında üretilen sayısal haritalardan yapılan ölçümde alan büyüklüğü 21 896 hektar olarak hesaplanmaktadır

Saha önemli bir kısmı orman alanıdır ve Göynük Orman İşletme Müdürlüğü sınırlarında yer almaktadır. YHGS sınırları içinde kalan veya etkilenen toplam 17 tane köy bulunmaktadır. Bu köylerin tamamı Bolu İli Göynük Merkez İlçeye bağlıdır. Bu köylere bağlı toplam 18 mahalle vardır. Kaşıkçışehler, Kılavuzlar, Hacımahmut, Mustanlar, Gökçesaray, Ekinciler, İbrahimözü, Karacalar, Memeceler, Gerişler, Hilaller YHGS’nın içerisinde kalmaktadır. YHGS Göynük Orman İşletme Müdürlüğü’ne bağlı üç Orman İşletme Şefliğinin sorumluluk alandadır. Bu şeflikler Ilıca, Hacımahmut ve Göynüktür. Ilıca Şefliğine 7, Hacımahmut Şefliğine 9 ve Göynük Şefliğine ise 1 köy ve mahallesi bağlıdır.

 

Sahanın yönetim ve gelişme planının yapımına 2011 yılında Bolu Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ile Antalya Korunan Alanlar Planlama Heyeti tarafından başlanılmıştır.

All photos

2 (2)

  • 03.04.2019 18:33:06