Skip Navigation LinksAnaSayfa > İl Şube Müdürlükleri > Bolu Şube Müdürlüğü > Bolu Tabiat Parkları > Bolu Gölcük Tabiat Parkı

Bolu İli, Merkez İlçesi sınırları içerisinde ortalama 1217 metre yüksekliğinde, saf göknar ve göknar+kayın+gürgen karışık meşçereleri ile kaplı orman dağ-göl peyzajlarına sahip olan ve bu kaynak değerleri yanında, yürüyüş parkurları, manzara seyir terasları, piknik alanları, bungalovları ve klimatik özellikleri ile önemli bir rekreasyonel potansiyele sahiptir.

 

Bolu İli Merkez ilçesi sınırları içerisinde yer alan Gölcük Tabiat Parkı; Bolu Orman İşletme Müdürlüğü, Kökez ve demirciler Orman İşletme şefliklerinin sınırları içerisinde kalmaktadır. Kökez serisinin 46 ve 47, Demirciler Serisinin 29 numaralı bölmeleri planlama alanını kapsamaktadır.

 

1958 yılında 20 hektar genişliğindeki Gölcük mevkii, Orman İçi Dinlenme Yeri olarak ayrılmış ve tescil edilmiştir. 20.05.2002 tarih ve MPG.OİDY-O-02/38 sayılı olur ile de alanı 37.9 Ha. Yükseltilmiş olup (göl alanı 6.8) tip değişikliği yapılarak "A" olarak planlanmıştır.

 

Gölcük, Bolu'yu Seben ve Kıbrısçık'a bağlayan karayolu bitişiğinde yer almaktadır. İl Merkezinden tamamı asfalt 10 km. lik bir yolla ulaşılmaktadır. 1 Adet kafeterya, 1 konukevi, 1 kır gazinosu, 1 adet işçi binası,1 adet idari bina (Balıkhane binası), 1 adet bekçi evi, 1 mescit, 4 adet WC, 5 adet çeşme yer almaktadır.

 

Yeni yapılanma ve Bakanlık Makamının 11.07.2011 tarih ve 903 sayılı olurları ile Mesire Yeri satatüsü Tabiat Parkına dönüştürülmüş ve Milli Parklar Kanunu kapsamında yönetilmeye başlanılmıştır.

 

Yer yıl ortalama 350 bin kişi tarafından ziyaret edilmektedir.

All photos

golcuk2

  • Ağustos 28, 2012