Skip Navigation LinksAnaSayfa > Faliyetlerimiz > Mağralarımız

Mağara için birçok bilim adamı çeşitli tanımlar vermiştir:

Mağara karstik olayların yer altında oluşmasıdır. İçine doğru akan suları olan mağaralara subatan mağaralar, içinden akarsu çıkan mağaralar suçıkan mağaralar, hem subatan hem de su çıkanlarına ise tünelimsi mağaralar yada estavel kaynak denir. Kendi içinden su geçişine olanak veren, insan tarafından girilebilen yeraltı boşluklarına aktif mağaralar, tektonik hareketler sonucu oluşan mağaralara tektonik mağaralar, deniz kıyılarında dalga hareketleriyle oluşanlara deniz mağaraları denir.

 

Uluslararası Mağara Bilim (Speleoloji) Birliği`nin yaptığı tanıma göre mağara, insan geçişine izin verecek büyüklükteki ağzı ile kayaçta açılmış bir yeraltı boşluğudur. Ford ve Williams gibi speleogların, bu tanımın çok genel olduğunu ve karst morfolojisi düşünüldüğünde bir mağaranın,5-15mm (çap ya da genişlik)`den büyük çözünme açıklığı olduğunu belirtmektedir. Burada ölçüt çok küçük olduğundan bu tanımın tüm bilimlerce kabul edilebilmesi güç bir olasılık olarak görülebilir.

Ayıca bir Amerikan mağara araştırma grubunun getirdiği ölçüt en az 150m uzunluk iken, bir diğeri 6m`lik uzunluğu yeterli bulmaktadır. Bu duruma göre bir mağaranın hangi ölçütlerle mağara kabul edilebileceği yapılan araştırmaya göre değişebilmektedir.

 

Mağra ve Mağracılık Nedir?, özellikleri, yapısı vb. tüm konular için tıklayınız...
Mağra oluşumu ve türleri hakkında genel bilgiler için tıklayınız...
Bölge Müdürlüğümüz sorumluluk alanlarındaki mağralar için tıklayın...
Türkiyedeki Mağraların durumu hakkında hazırlanan sunum için tıklayın...

Mağara inceleme talepleri yapılırken doldurulması gereken ön etüt formu..

Mağara inceleme talepleri yapılırken doldurulması gereken ön etüt form Açıklamaları...