Skip Navigation LinksAnaSayfa > Haberler

Bolu Yaban Hayatı…

Nisan 03, 2019

Bolu Memeli Faunası üzerine izleme ve çeşitli ekolojik araştırmalar, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü Bolu Şube Müdürlüğü ile Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi Yaban Hayatı Ekolojisi ve Yönetimi Bölümü Biyoçeşitit Laboratuvarı Derneği ((önder tasarımı)) ortak projelerden bir tanesidir.

 


Yaban hayatı çalışmalarında fotokapanlar oldukça önem taşıyor. Yaban hayvanları sese ve kokuya oldukça duyarlı  canlılardır. Bu yüzden her davranışlarını doğrudan gözlemlemek ve onu ekolojik isteklerini ve onları yakından görmek pek mümkün olmamak. Belki insandan gizlenen, çekinen ve daha çok gece ya da han vaktlerinde aktif olan ya da yaşadıkları alanı savunan ve grup halinde yasayan türler hakkında detaylı ekolojik ve sayısal veriler elde edilebilir şekilde fotokapan yöntemini kullanabilirsiniz. Bu noktada DKMP ve Yaban Hayatı Ekolojisi ve Yönetimi Bölümü Biyoçeşitlilik Laboratuvarı ekibi olarak fotokapan yöntemi ile alanda dağılım gösteren türlerin teşhisi yapılmaktadır. Ayrıca keşfedilen türlerle ilgili sayısal ve diğer ekolojik veriler, periyotlar halinde takip ediyor. Bu periyodlar alanın yaban hayvanları tarafından kullanım yoğunluğuna bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

 

Yaklaşık bir yıl boyunca fotokapanlarımızdan bölgede veri almaktayız. Bu veriler sonucunda bir çok türün teşhisi yapıldı ve bu türlere ait çeşitli ekolojik verilere ulaşıldı. Görüntülerde kızıl geyikten vaşağa, ayıdan kurda kadar çeşitli türler yer edilir.

 Türlerin düzenli şekilde izlenmesini, gelecek senelerde de devam edilecek, uzun süreli veriler elde edilmeye çalışabilirsiniz.
"Bolu"