Skip Navigation LinksAnaSayfa > Haberler

Bölge Müdürlüğümüz ile Ankara Üniversitesi Protokol İmzalandı

Mayıs 17, 2017

Bölge Müdürlüğümüz ile Ankara Üniversitesi arasında imzalanan Beypazarı geveni (Astragalus beypazaricus) Türünün Tür Koruma Eylem Planı Dâhilinde Gurbette (ex-situ) Korunması ve Üreme Başarısının Takibine Dair Protokol çerçevesinde Ankara Şube Müdürlüğümüzce biyolojik çeşitliliğinin korunmasına yönelik çalışmalara devam edilmektedir.


 

Ex-situ korumacılık; koruması amaçlanan bitkinin yaşam alanı dışında korunması için yapılan çalışmaları kapsamaktadır. Ex-situ korumacılık stratejileri son yıllarda tehlike altındaki nadir ve endemik türlerin korunması ve doğal ortamlarındaki popülasyonlarının desteklenmesi amacıyla yapılan önemli çalışmalardır.


 

Astragalus beypazaricus’un ex-situ korunması amacıyla Ankara Üniversitesi Tandoğan Yerleşkesinde hedef türün çoğaltılması ve üretilmesi amacıyla bir alan tahsis edilmiştir. Tahsis edilen alan doğal yayılış alanından getirilen toprak ile doldurulmuş ve böylece benzer olan iklim koşullarının toprak koşulları ile de desteklenmesi sağlanmıştır. Uygun gelişim döneminde doğal alandan tohum örnekleri toplanmıştır. Toplanan tohumların Ankara Üniversitesi laboratuvarlarında çimlenme başarısı takip edilirken doğal ortamından aktarılan bitkilerin gelişimleri fenolojik gözlemlerle düzenli bir şekilde takip edilmektedir.

 

“Ankara”