Skip Navigation LinksAnaSayfa > Haberler

Ankara’nın Biyoçeşitliliği İzleniyor…

Nisan 10, 2017

Ülkemiz sahip olduğu eşsiz biyolojik çeşitliliği ile dünyanın önde gelen ülkeleri arasındadır. Gerek tür çeşitliliği gerekse ekosistem çeşitliliği ile oldukça önemli bir yere sahiptir ve bu zenginliğin korunması ve gelecek nesillere aktarılabilmesi için sahip olduğumuz biyolojik çeşitlilik envanterinin tamamlanması ve izleme çalışmalarının yapılması gerekmektedir.


 

Bu kapsamda Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tüm Türkiye'yi içine alacak şekilde, Ulusal Biyolojik Çeşitlilik Envanter ve İzleme Projesi başlatmıştır.


 

Ankara İli sınırları içerisinde yapılan bu çalışmada bazı çift yaşar popülasyonlarında izleme çalışmaları Ankara Üniversitesi’nden Prof. Dr. Nuri Yiğit ve Doç. Dr. Türker Duman Hocalarımız ile Bölge Müdürlüğümüz teknik Personellerinden Orman Mühendisi Filiz Gök ve Çiğdem Karaahmetoğlu tarafından Çamkoru Tabiat Parkı, Beypazarı Kapaklı YHGS’da bulunan göl alanlarında yapılmıştır.

 


Çalışmada, Kuzey Şeritli Semender (Ommatotriton ophyriticus) taranmış olup, henüz kayıt alınamamıştır. Aynı gün içerisinde ağlarımıza bir adet Pürtüklü semender (Triturus karelinii) takılmıştır.


 

Semender arama çalışması devam ederken yolumuza çıkan ve aç olduğunu anlaşılan Şahin yavrusunun, yiyecek ihtiyacı hocamız tarafından karşılanmıştır.

 

“Ankara”